Przeprowadzka a sprawy urzędowe.

5 (100%) 1 vote

Najważniejsze sprawy urzędowe podczas przeprowadzki.

Przeprowadzka to nie tylko czas, kiedy na głowie mamy spakowanie się i sprawne przewiezienie naszych rzeczy do nowego mieszkania. To też moment, kiedy zmienia się nasz adres korespondencyjny i wiele urzędów wymaga poinformowania o takich zmianach, jak i czasami trzeba również postarać się o nowe dokumenty. Oto lista najważniejszych spraw urzędowych, które powinny być załatwione przed podczas i w trakcie przeprowadzki.

Powszechnie wiele osób uważa, że nie ma już czegoś takiego jak obowiązek posiadania miejsca zameldowania. Nie jest to prawda. Nadal, jeżeli mamy zamiar przebywać w jakimś miejscu powyżej 3 miesięcy, a więc tyczy się to także przeprowadzki jako obywatel RP mamy obowiązek wymeldować się ze starego lokum przy jednoczesnym zameldowaniu w nowym. Razem z tym idzie wymiana najważniejszych dokumentów, takich jak dowód osobisty, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Wszystko musi być zmienione i zgłoszone w urzędach. W przypadku wyprowadzenia się poza miasto, w którym do tej pory mieszkaliśmy, może okazać się, że musimy także wymienić tablice rejestracyjne samochodu.

Kolejna ważna sprawa, to wypowiedzenie najlepiej z miesięcznym wyprzedzeniem (ale wszytko zależy od indywidualnych ustaleń) umów o wszelakie media czy stałe dostawy pod adres. W przypadku umów na telefon komórkowy, prenumeraty, banki itp. można po prostu zmienić adres do korespondencji na nowy.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania (lub przy przeprowadzce firmy) pamiętajmy, że mamy tylko 7 dni na zgłoszenie faktu zmiany lokalu do Urzędu Skarbowego.

Dobrze jest także poinstruować nowych lokatorów w starym miejscu zamieszkania lub zaprzyjaźnionych sąsiadów, jaki będzie od teraz obecny adres, aby w razie niedopełnienia zmian w jakiś dokumentach, korespondencja została dobrze nakierowana. Tak samo warto przypilnować, aby poprzedni lokatorzy nowego lokum także pozostawili nam taki ślad po sobie. Łatwiej wtedy o kontakt w poważnych sprawach.

12 thoughts on “Przeprowadzka a sprawy urzędowe.

  1. Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s webpage link on your page
    at proper place and other person will also do same
    in support of you. plenty of fish natalielise

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

12 + twenty =