porady

Przygotowanie do przeprowadzki - porady!

Co powinieneś wiedzieć aby dobrze i sprawnie przygotować się do przeprowadzki!

 

Często przeniesienie mieszkania czy też biura jest dla ludzi równoznaczne z chaosem i klęską żywiołową. Ale nie musi tak być. Wystarczy przeczytać oraz zastosować się do kilku naszych rad. Oto one.

 

Bez względu na to ile razu już się przeprowadzałeś, zawsze wydaje się, że można to zrobić inaczej i lepiej. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci się przygotować do przeprowadzki i pozwoli uniknąć problemów związanych z nią.

 

Jak zorganizować przeprowadzę

Pomimo powszechnej opinii, pakowanie do przeprowadzki nie musi być pracochłonnym zadaniem. Przy odpowiednim planowaniu i przygotowaniu, pakowanie może stać się przyjemną częścią procesu zmiany miejsca zamieszkania. Powinien to być czas świętowania nowego rozdziału, a nie źródło stresu i troski. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek i porad jak zorganizować przeprowadzkę:

 1. Zanim cokolwiek zrobisz, pierwszą rzeczą na liście powinno być przygotowanie się do przeprowadzki, tworząc plan, który zapewni optymalną organizację. Pomoże to również zmniejszyć stres i pomoże przetrwać kolejne tygodnie bez zbytniej frustracji. W tym celu można skorzystać z różnych aplikacji na telefon, które pomogą w organizacji przeprowadzki lub samodzielnie stworzyć plan na kartce papieru.
 2. Zbierz wszystkie wymagane materiały do pakowania i pudełka. Będziesz potrzebował różnych rozmiarów pudełek do pakowania przedmiotów o różnych rozmiarach. Upewnij się, że kupujesz dobrej jakości materiały oraz mocne pudełka lub kartony. Przydarzą Ci się takie rzeczy jak: stare gazety, folia bąbelkowa, nożyczki, taśma pakowa, naklejki/etykiety oraz flamaster do znakowania.
 3. Zanim zaczniesz pakować, dobrze jest posortować swoje rzeczy, abyś nie przewoził rzeczy, których nie potrzebujesz i których tak naprawdę nigdy nie używałeś. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas na pakowaniu i rozpakowywaniu, ale także pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Poświęć trochę czasu, aby przejść przez każdy pokój, spisując rzeczy, które pozostaną i czego nie potrzebujesz.
 4. Podczas pakowania pudełek zrób listę zawartości każdego z nich. Pomoże to śledzić rzeczy (co zostało zapakowane, a co nie zostało zapakowane) i pomoże zlokalizować przedmioty po przeprowadzce.
 5. Zatrudnienie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu, pracy i kłopotów z przeprowadzką. W zależności od odległości, którą należy przebyć, a także od ilości ciężkich mebli lub przedmiotów o dużych rozmiarach, które musisz przenieść, podjęcie decyzji o zatrudnieniu może być bardzo rozsądne.
 6. Poproś znajomych i rodzinę o pomoc. Nawet jeśli korzystasz z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, kluczem jest posiadanie przyjaciół na dzień lub dni poprzedzające przeprowadzkę. Pomogą oni w zorganizowaniu przeprowadzki oraz w rozpakowaniu rzeczy w nowym miejscu.

 

Zatrudnij firmę przeprowadzkową

Wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej to ciężka decyzja. Upewnij się, czy firma ma wliczone w cenę swoich usług ubezpieczenie OC za uszkodzenie mienia oraz niedotrzymanie warunków umowy. Ubezpieczanie może okazać się pomocne, w przypadku ewentualnego zniszczenia przewożonych rzeczy. Warto również sprawdzić jaką flotą samochodową dysponuje dana firma. Posiadając duże i ciężkie przedmioty, należy zwrócić uwagę czy pojazd posiada windę. W samochodach powinny być zamontowane uchwyty zapobiegające przesuwaniu się pudełek oraz innych rzeczy. Przed rozpoczęciem współpracy z firmą świadczącą usługi przeprowadzkowe należy poprosić o szczegółową wycenę. Należy sprawdzić co wchodzi w skład tej wyceny. Ustal z firmą kto zajmie się przygotowaniem i pakowaniem przedmiotów do transportu.

 

Porady dotyczące przeprowadzki

 • Zapakuj torbę na najbliższą noc zawierającą wszystkie niezbędne rzeczy (szczoteczka do zębów, zestaw kosmetyków, ubranie na następny dzień).
 • Owiń rzeczy kruche (naczynia, szklanki itp.) w ubrania, aby zaoszczędzić na folii bąbelkowej.
 • Oprócz etykietowania tego, co znajduje się w twoich pudełkach, dodaj również informację do którego pomieszczenia są przeznaczone.
 • Pakuj talerze pionowo, jak płyty. Będzie mniej prawdopodobne, że się potłuką się podczas transportu.
 • Zrób zdjęcie, w jaki sposób podłączona jest elektronika (np. telewizor), abyś mógł zapamiętać, jak i gdzie idą wszystkie przewody.
 • Używaj małych pudełek na ciężkie przedmioty. Pudełko nie powinno ważyć zbyt dużo, aby nie było problemów z jego podnoszeniem i przenoszeniem.
 • Zrób kopie ważnych dokumentów. Nie wiadomo kiedy mogą być potrzebne, a podczas przeprowadzki ciężko będzie je odnaleźć.